Flash

Flash - technologia tworzenia animacji, wykorzystywanych najczęściej na stronach www, polegająca na zastosowaniu grafiki wektorowej do tworzenia tzw. klatek kluczowych. Przebieg animacji flash opiera się na automatycznym generowaniu przez plugin zintegrowany z przeglądarką, poszczególnych klatek, występujących pomiędzy stworzonymi przez autora animacji klatkami kluczowymi.

Pliki flash są najczęściej wykorzystywane do projektowania reklam internetowych, internetowych prezentacji i animacji. Ich cechą charakterystyczną są stosunkowo niewielkie rozmiary oraz rozszerzenie .swf.

Coraz częściej są projektowane nowe strony internetowe, wykonane w całości w technologii flash. Zastosowanie tej metody daje autorowi strony www o wiele większe "pole do popisu" niż w przypadku tradycyjnej metody HTML + CSS. Flash pozwala na ożywienie tak zaprojektowanej witryny. Wobec tego często można spotkać elementy takie jak: dynamicznie menu z animowanymi przyciskami, odtwarzaną w tle muzykę, ruchome teksty i wiele innych.

Jedną z głównych wad flash'a są problemy przy indeksowaniu stron wykonanych w tej technologii przez wyszukiwarki oraz stosunkowo długi czas ładowania.