Start

Pozycjonowanie - dodawanie strony do katalogów

Jednym z trzech głównych czynników mających wpływ na pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach, są linki referujące, czyli mówiąc prościej, linki w na innych stronach prowadzące do naszej witryny. Pozostałe elementy to odpowiednia struktura strony oraz jej treść.

Trochę teorii

Pozycjonowanie stron www - dodawanie stron do katalogów W poniższym artykule zostaną opisane metody służące zdobyciu jak największej ilości linków referujących, co po docelowym wykonaniu strony internetowej jest praktycznie ostatnim elementem, mającym na celu jej wysoką indeksację w wyszukiwarkach.

Algorytmy wyszukiwarek opierają się na zasadzie heurystyki, według której jakość tekstów zamieszczonych na witrynie internetowej, jest proporcjonalna do liczby tekstów na niego się powołujących, umieszczonych na innych witrynach. Algorytmy zastosowane m.in. w wyszukiwarce Google nie tylko zliczają ilość linków referujących. Dodatkowo analizują one także jakość odnośników wskazujących na rozpatrywany tekst, czego efektem jest m.in. poziom wskaźnika PageRank. Mówiąc inaczej - jeśli na daną stronę powołują się inne strony, które same ma wysoką ocenę, ma to większe znaczenie, niż gdy na ten sam tekst powoływała się mało popularna witryna.

PageRank jest metodą nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej ich jakość dla wyszukiwarki Google. Oczywiście im wyższy wskaźnik PageRank tym lepiej. Przyjmuje on wartości od 0 do 10.

Czas na praktykę

Po krótkim wstępie teoretycznym przyszedł czas na praktykę. Popularnie zwane katalogowanie, rozpoczynamy od poszukania w sieci katalogów stron www. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać zapytanie „katalog stron www”, a otrzymamy listę dziesiątek różnego rodzaju katalogów. W celu usprawnienia sobie pracy najlepiej w jakimś już istniejącym katalogu, poszukać kategorii katalogi stron www i skorzystać z umieszczonej tam bazy linków.

Katalogi stron www Katalogi stron www to nic innego jak witryny służące do umieszczania linków do innych stron w sieci. Owe linki pogrupowane są w kategorie oraz uzupełnione krótkimi notkami poświęconymi stronom do których prowadzą. Oczywiście - jak napisano na wstępie strony - lepiej aby nasze linki były umieszczone w katalogach mających wysoki PR, jednakże jak się okazuje w praktyce, niejednokrotnie związane jest to z poniesieniem drobnej opłaty, płatnej na ogół za pośrednictwem wysyłanego smsa. Praktyce jednak najczęściej idzie się po kosztach i nie korzysta z usług katalogów w których dodanie swojego linka, uzależnione jest od uiszczenia jakiejkolwiek opłaty. Najczęściej także pomija się katalogi wymagające umieszczenia na własnej stronie linku zwrotnego, ponieważ jak można się po krótkim czasie przekonać, dziesiątki linków zwrotnych mogłyby oszpecić naszą witrynę.

W celu przyspieszenia i usprawnienia dodawania naszej strony do katalogów, najlepiej otworzyć sobie jednocześnie kilkanaście katalogów i następnie rozpocząć czynność katalogowania. Wyszukujemy zatem odnośnik do strony, gdzie możemy dodać naszego linka. Na ogół katalogi są tak zbudowane, że gdy jest jeden ogólny link do dodawania, będzie trzeba wybrać potem jeszcze odpowiednią kategorię. Natomiast gdy go nie ma w ogólnym menu, wchodzimy do odpowiedniej kategorii i szukamy odnośnika "dodaj stronę" (...lub podobnie brzmiącej nazwy).

Dalszy ciąg naszej pracy przebiega już szybko i sprawnie. Przygotowujemy sobie listę wprowadzanych danych. Najważniejszy oczywiście jest adres naszej witryny wprowadzany najczęściej w formie www.strona-internetowa.pl (bez http:// i końcowego znaku /). Pozostałe dane które prawdopodobnie będziemy wprowadzać to:

  • nasz adres e-mail na który przyjdzie potwierdzenie dodania strony do katalogu lub/i otrzymamy potwierdzenie mailowe chęci dodania strony do katalogu.
  • lista słów kluczowych
  • opis witryny - czasem także podzielony na pola: krótki opis i długi (szczegółowy) opis witryny

Token z wygenerowanym ciągiem losowych znaków alfanumerycznych Całość prawie zawsze zwieńczona jest koniecznością podania tokena, czyli ciągu losowych znaków alfanumerycznych, zabezpieczających system obsługi katalogu przed atakami tzw. bootów sieciowych, czyli programów skanujących sieć i wykonujących różne, najczęściej złośliwe operacje.

Katalogi to nie wszystko

W gruncie rzeczy ten akapit mógłby się znaleźć na początku niniejszego artykułu. Pomysłów na zdobycie linków referujących jest wiele. Zamiast męczyć się z katalogami, niejednokrotnie zdecydowanie prościej jest poprosić znajomych o umieszczenie na ich witrynie linka do naszej strony. Często praktykuje się także pisanie własnego bloga (tzn umieszczanie linków w blogu ;-) oraz udzielanie się na forach internetowych, gdzie w opisie użytkownika, oprócz podstawowych danych, takich jak avatar czy miejsce zamieszkania, umieszcza się również link do własnej strony www.