CMS

CMS (ang. Content Management System - system zarządzania treścią). CMS to typ jednej z ciekawszych kategorii aplikacji stosowanych przy stronach www. Zadaniem CMS'ów jest łatwe tworzenie oraz późniejsza aktualizacja, modyfikacja i rozbudowa serwisów WWW przez osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy do samodzielnego projektowania stron internetowych.

Edycja treści oraz forma jej prezentacji jest zbliżona do sposobu edycji dokumentów w edytorze tekstu. Obsługa serwisu zarządzanego poprzez system typu CMS odbywa się za pomocą na ogół prostego w obsłudze graficznego interfaceu użytkownika, najczęściej w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

 

Informacje ogólne o CMS'ach

Podstawowym zadaniem aplikacji typu CMS jest oddzielenie treści strony www (czyli tego co jest najczęściej poddawane modyfikacjom) od części technicznej (skrypty PHP obsługujące stronę oraz pobierające dane np. z bazy danych MySQL) i szablonu graficznego strony. Dzięki CMSom możliwa jest prosta edycja stron internetowych, przez osoby nie władające językiem HTML (czyli językiem tzw. znaczników i tagów służących do tworzenia dokumentów na strony www).

Systemy zarządzania treścią zazwyczaj oparte są na bazach danych oraz na językach skryptowych (w większości przypadków jest to PHP) lub specjalistycznym oprogramowaniu po stronie serwera. CMS może być także formą oprogramowania klienckiego, które do aktualizacji strony może używać takie protokoły jak FTP. Coraz częściej wykorzystywane są złożone techniki opisu struktur dokumentów (np. XML).

Systemy CMS można podzielić na dwie ogólne grupy:

  • pozwalające tylko na edycję treści na stronach www
  • pozwalające na edycję treści oraz na modyfikacje struktury strony internetowej

Darmowe CMS'y

Strony internetowe wyposażone w CMS najczęściej są droższe od identycznie wyglądających wersji statycznych. Dlatego powstały systemy CMS, dostępne bez opłat dla każdego, kto chciał zarządzać treścią swojej własnej strony. Nieograniczona dostępność sprawiła że systemy te bardzo się rozwinęły i rozbudowały. Obecnie to co jest ich wielką zaletą (czyli ogromna ilość funkcji) stała się jednocześnie jedną z największych wad. Darmowe CMS\'y są na ogół tak rozbudowane że edycja stron zamiast być prostą i szybką, staje się drogą przez dziesiątki różnych opcji, podstroi i zakładek. To co miało być atutem, stało się jedną z największych wad. Do tego dochodzą problemy z modyfikacją i rozbudową takich systemów. Niejednokrotnie próba dodania prostej funkcji powoduje konieczność spędzenia wielu godzin przed komputerem, w celu zintegrowania własnych skryptów z gotowym systemem.

Najczęściej spotykane darmowe CMS'y

  • Joomla
  • Mambo
  • PHP-Nuke
  • PostNuke

Rodzaje CMS-ów

  • Content management frameworks
  • Page-based systems
  • Module-based systems
  • Content object systems